Moduł 2: Umowy międzynarodowe

4. Uzasadnienie dla systemu międzynarodowego

Analizując Moduł 1 "Prawo autorskie i domena publiczna" - tryb dostępu: https://moodle.umk.pl/BU/mod/book/view.php?id=107 należy dojść do wniosku, że każde państwo ma odrębne regulacje z zakresu prawa autorskiego. Swoboda w kreowaniu prawa jest jednak ograniczana, gdy dane państwo przystępuje do umowy międzynarodowej. Polska jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym polski porządek prawny musi być dostosowany do aktów prawa unijnego. Akty rangi międzynarodowej pozwalają na wyznaczenie pewnych minimalnych standardów, które muszą być stosowane przez strony. Powstaje pytanie czy regulacje międzynarodowe dotyczące prawa autorskiego są potrzebne. Oto dwie, tradycyjne, odpowiedzi na to pytanie.

I : Brak międzynarodowych standardów (unifikacji) mógłby doprowadzić do tworzenia przepisów, które zapewniałyby co prawda ochronę obywateli danego kraju, jednakże zapewniałyby słabszą ochronę cudzoziemcom - w takim samym stopniu zagrożonych naruszeniami prawa autorskiego (taka dyskryminacja była powszechna przed międzynarodową regulacją). Potrzeba niedyskryminacji za granicą spowodowała wzrost zainteresowania samych twórców uzyskaniem globalnej ochrony ich twórczości (sprzyja temu także proces globalizacji, łatwiejsza wymianą dóbr i usług pomiędzy państwami). W związku z tym uczciwe zasady wzajemnego uznawania praw autorskich przez państwa stały się znacznie ważniejsze niż przed laty.

II : Akt rangi międzynarodowej obliguje państwa do zapewnienia ochrony prawnoautorskiej zgodnych z przyjętymi standardami.