Moduł 7. Środki ochrony w razie naruszenia praw autorskich

6. Obowiązki bibliotekarzy

Biblioteki są jednymi z głównych nabywców chronionych prawem autorskim utworów. Instytucje te udostępniają utwory szerokim kręgom osób. Choć bibliotekarze wyrażają wolę ochrony praw autorskich, do ich głównych obowiązków należy zapewnianie dostępu do materiałów oraz rzetelnej informacji, a nie egzekwowanie prawa. Stowarzyszenia bibliotekarzy przychodzą bibliotekarzom z pomocą poprzez tworzenie wskazówek, których celem nadrzędnym jest dbałość o zachowanie odpowiednich proporcji między ochroną praw autorskich a efektywną pracą instytucji.

Przykładowo, Kodeks Etyki Bibliotekarza i Pracownika Informacji przyjęty przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (obowiązujący od 1 marca 2011 roku) w części pierwszej zatytułowanej „Podstawowe zasady” zawiera zarówno postanowienia, że: „stwarzanie możliwości swobodnego i powszechnego dostępu do narodowych i światowych zasobów informacyjnych oraz ochrona i transmisja społeczna dziedzictwa kultury i nauki: jest jedną z podstawowych powinności bibliotekarza, jak i takie, że: „Bibliotekarze i pracownicy informacji respektują prawo autorskie i własności intelektualnej.” Pełen tekst KEBiPI znajduje się pod adresem: [http://www.sbp.pl/artykul/?cid=172].

Dlatego tak ważnym jest znajomość prawa autorskiego przez bibliotekarzy, by wiedzieli, jakie ich instytucje mają uprawnienia i co mogą zrobić bibliotekarze dla swoich użytkowników, a czego powinni się wystrzegać, by nie narazić instytucji na kłopoty prawne, szczególnie jeśli chodzi o upublicznianie utworów w Internecie.