Moduł 7. Środki ochrony w razie naruszenia praw autorskich

4. W jaki sposób dochodzi do naruszenia praw autorskich?

4.1. Naruszenie praw autorskich

Z naruszeniem praw autorskich mamy do czynienia za każdym razem, gdy podmiot nieuprawniony wchodzi w zakres prawa autorskiego osoby uprawnionej z wyjątkiem omówionych w ramach modułu 4 (tekst dostępny jest pod adresem: https://moodle.umk.pl/BU/mod/book/view.php?id=110) sytuacji związanych z dozwolonym użytkiem, czy to osobistym, czy społecznie ważnym np. związanych z udostępnieniem w bibliotece zasobów dla osoby niepełnosprawnej.

Przykładowo sporządzenie kopii książki lub nagrania nie w celu użytku osobistego (art. 23 PrAut) lub w sposób naruszający słuszne interesy twórcy (art. 35 PrAut) stanowi naruszenie praw autorskich majątkowych o ile odpowiedzialność ta nie jest ustawowo lub umownie (poprzez zawarcie umowy z twórcą, której przedmiotem jest udzielenie licencji na takie korzystanie z utworu lub przeniesienie praw na określonych zasadach) wyłączona.

Naruszeniem praw autorskich osobistych twórcy są wszelkie działania, które godzą w osobistą więź twórcy z utworem, a w szczególności polegają na ingerencji w treść i formę utworu lub jego rzetelne wykorzystanie (art. 16 PrAut) albo mają na celu przywłaszczenie sobie autorstwa cudzego utworu (art. 115 PrAut).