Przedmiotem zajęć jest prawo karne procesowe, a więc postępowanie mające na celu rozstrzygnięcie kwestii odpowiedzialności karnej oskarżonego. 

Wykład ma za zadanie zapoznanie studentów z częścią ogólną postępowania karnego: podstawowymi pojęciami, przesłankami procesu, zasadami procesowymi, uczestnikami procesu, czynnościami procesowymi, środkami przymusu, podstawami prawa dowodowego oraz z przebiegiem postępowania karnego ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu  postępowania przygotowawczego.

W czasie zajęć prezentowane są podstawowe zasady i reguły dotyczące ochrony własności intelektualnej, w tym przede wszystkim praw autorskich takie jak: przedmiot, podmiot, przesłanki ochrony, środki ochrony, odpowiedzialność prawna. Oprócz powyższego celem przedmiotu jest kształtowanie świadomości zawodowej twórcy w zakresie przysługujących praw ochronnych do twórczości plastycznej i możliwości ich praktycznego egzekwowania oraz unikania kolizji z prawem. Ponadto nabycie wiedzy wzmacniającej pozycję twórcy jako strony umów autorskich.

Przedmiot prawo mediów i prawo autorskie służy zapoznaniu studentów z regulacjami normatywnymi dotyczącymi sfery stosunków społecznych związanych z działalnością prasy drukowanej oraz pozostałych mediów, w tym w szczególności Internetu. Duży nacisk zostanie położony na zaznajomienie studentów z ustawą prawa prasowego, ustawą o ochronie danych osobowych, ochronie informacji publicznej oraz ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W rozważaniach na temat prasy nie sposób pominąć także stosownych uregulowań normatywnych znajdujących się w Konstytucji, o prawie autorskim oraz prawie karnym.

 Słuchacz kursu podstawowego ma za zadanie opanować wiedzę z zakresu prawa karnego materialnego.

Zagadnienia szczegółowe:

Podział prawa karnego

Budowa kodeksu karnego

Budowa normy prawnej

Zasady odpowiedzialności karnej

Obowiązywanie ustawy pod względem czasu

Kolizja ustaw w czasie

Zasada terytorialności

Zasada narodowości podmiotowej

Zasada narodowości przedmiotowej ograniczona

Zasada narodowości przedmiotowej nieograniczona

Elementy przestępstwa

Podział przestępstw

Formy popełnienia przestępstwa

Tryby ścigania przestępstw

Okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną

Okoliczności wyłączające bezprawność czynu

Okoliczności wyłączające winę

Kary zasadnicze

Środki karne

Zbieg przestępstw

Zbieg przepisów ustawy

Podstawy prawa wykroczeń i postępowania w sprawach o wykroczenia