Dostępne kursy












Kurs wprowadza w podstawowe zagadnienia dotyczące tradycyjnej kultury ludowej. W przystępny sposób prezentuje jej ogólną specyfikę oraz wybrane obszary: wierzenia, obrzędy, opowieści, muzykę oraz sztukę plastyczną. Kurs dostarcza wiedzy i umiejętności umożliwiających zrozumienie dawnych tradycji, uwrażliwia także na pewne problematyczne praktyki polegające na wykorzystywaniu elementów kultury ludowej w kulturze współczesnej.

Kurs poświęcony literaturze i sztuce polskiego oraz europejskiego modernizmu jest adresowany do studentów polonistyki, kulturoznawstwa oraz do uczniów szkół średnich. Konteksty filozoficzne i kulturowe uzupełniają informacje o czasopismach, kolekcjach dzieł sztuki. Ważną część kursu stanowią odwołania do literatury epoki: poezji, prozy oraz dramatu. Schyłek XIX wieku jest również okresem interesującej batalii o teatr.

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z najciekawszymi zjawiskami literacko-kulturalnymi XX-lecia międzywojennego (zarówno w odniesieniu do Polski, jak i Europy, i świata). Chodzi o skrótowy przegląd najważniejszych wydarzeń i dokonań tej epoki, a także przedstawienie jej najważniejszych twórców, pisarzy, malarzy, filmowców, itp. 

Celem kursu jest umożliwienie uczestnikom korzystania z zasobów Narodowego Korpusu Języka Polskiego (NKJP) dzięki przyswojeniu podstaw używania ‘wyszukiwarek’ korpusowych PELCRA i Poliqarp.