Materiały dydaktyczne

Książka

1. Wstęp do kursu„Otwarte zasoby naukowe i edukacyjne”

Szanowni Państwo,

Zapraszamy Was na kurs związany z otwartą nauką i otwartymi zasobami wiedzy oraz edukacji. Kurs powstał z myślą o pracownikach polskich uczelni, którzy na co dzień wykorzystują materiały z Internetu i chcieliby uporządkować swoją wiedzę na temat tego, z czego korzystają, co jest w sieci i jaki jest status prawny tych materiałów. Jest to także kurs dla tych, którzy chcieliby dołączyć do grona naukowców upubliczniających swoje prace w Internecie, ale nie znają mechanizmów mogących w tym pomóc.

Cele i przeznaczenie kursu:

Celem kursu jest przekazanie wszystkim chętnym podstawowej wiedzy o Ruchu Open Access, o otwartej nauce, o otwartych zasobach i prawie autorskim. Kurs przeznaczony jest dla badaczy i nauczycieli akademickich, którzy chcą w swojej praktyce wykorzystywać otwarte zasoby naukowe i edukacyjne. W kilku modułach przybliżamy historię ruchów otwartych i efekty wieloletniej pracy ich działaczy, dzięki którym powstało miliony różnych materiałów, setki platform elektronicznych, czasopism otwartych, z których można skorzystać za darmo na zasadach określonych przez autorów.

Forma i metodologia uczenia się:

Struktura kursu składa się z kilku rozdziałów, w których omawiamy z jednej strony zasoby naukowe i badawcze, z drugiej zaś te przeznaczone do edukacji na poziomie akademickim. Ta dwudzielność związana jest z historycznym rozwojem zasobów otwartych: najpierw powstawały zasoby naukowe, tzn. wyniki badań były upowszechniane w Internecie (lata 90-te), dopiero potem materiały edukacyjne (po 2000 roku). Wiedza na temat obu nurtów i typów zasobów może być bardzo pomocna w pracy nauczyciela akademickiego.

Kurs składa się z następujących rozdziałów (zobacz spis treści)

W kursie umieściliśmy nie tylko treści w języku polskim związane z jego tematem, ale także prezentacje, zdjęcia, wykresy, wywiady, wykłady filmowane, materiały audio/video ilustrujące zagadnienie i szereg odniesień do Internetu – czasem w języku angielskim. Wybraliśmy ten język, ponieważ najlepsze materiały związane z otwartą nauką napisane są właśnie w języku angielskim, dla tych, którzy znają język zapoznanie się z nimi będzie prawdziwą przygodą.

Kurs przeznaczony jest do samokształcenia; czas przeznaczony na jego realizację wynosi około 20 godz., ale zależy od determinacji uczących się i tempa przyswajania materiału. Zaletą kursu jest to, że można rozplanować sobie dowolnie czas lektury, można także realizować każdy z modułów oddzielnie.

Zachęcamy zatem do udziału w kursie, szczególnie tych, którzy intensywnie wykorzystują zasoby świata do własnej pragmatyki zawodowej.

KONTAKT:

I kontakt z redaktorką naczelną kursu Bożeną Bednarek-Michalską bozena.michalska@umk.pl lub SKYPE bozenabednarekmichalska. 

II kontakt w sprawie kursu: dr Dominik Piotrowski, specjalista informacji i nowych technologii z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu: Dominik.Piotrowski@bu.umk.pl.

PRAWO:

Kurs jest upubliczniony za darmo dla wszystkich chętnych na otwartej licencji CC BY-SA 4.0: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl.

Znalezione obrazy dla zapytania: cc by-sa 4