Materiały dydaktyczne

Książka

6. Metody wyszukiwania otwartych zasobów naukowych

6.8. Przeglądanie specjalistycznych serwisów

Skuteczną metodą docierania do otwartych zasobów jest monitorowanie na bieżąco  witryn kluczowych organizacji i projektów otwartych, portali tematycznych czy zbiorów recenzowanych linków. Godne uwagi są także blogi tematyczne tworzone przez naukowców, wydawców, specjalistów z danych dziedzin. Znajdziemy w nich wiele cennych odnośników do wartościowych źródeł. Oto kilka najważniejszych portali, serwisów i blogów związanych z zasobami otwartymi.

W Polsce:

Za granicą:

 

Takich serwisów jest oczywiście więcej i byłoby trudno przeglądać je wszystkie na bieżąco w poszukiwaniu nowości. Jeśli ktoś bardzo jest zainteresowany działaniami społeczności zaangażowanej w budowanie otwartej nauki to warto skorzystać z kanałów RSS, o ile są dostępne w tych serwisach. Dotyczy to również repozytoriów, baz danych i innych witryn, RSS jest skutecznym narzędziem do rozpowszechniania treści, głównie w aktualnościach, gazetach, blogach, repozytoriach, bibliotekach cyfrowych, itp. Funkcję RSS oferuje Federacja Bibliotek Cyfrowych, KOED i wiele innych.

Baza wiedzy w portalu Uwolnij Naukę. [data dostępu 15.04.2020. Dostępny w: https://uwolnijnauke.pl/baza-wiedzy.

W portalu Uwolnij Naukę - tworzonym przez członków KOED - na bieżąco tworzona jest baza wiedzy o różnych inicjatywach związanych z otwarta nauką.  Tam można znaleźć szerszy zakres treści i doniesień do zagadnienia.