Materiały dydaktyczne

Książka

6. Metody wyszukiwania otwartych zasobów naukowych

6.2. Standardowe ogólne metody wyszukiwania

Wykorzystanie w przeglądarkach Google, Microsoft Edge ogólnych narzędzi wyszukiwawczych nie jest zbyt efektywne, by dotrzeć do otwartych zasobów naukowych, ale zdaję sobie sprawę z tego, że większość z nas z nich korzysta. Zalecam zatem, by wykorzystywać wyszukiwanie zaawansowane w tych przeglądarkach i:

  • precyzyjnie formułować zapytanie, korzystać z operatorów logicznych (i, lub, ani) lub innych znaków specjalnych podanych w POMOCY;
  • nie poprzestawać na jednym zapytaniu — próbować wpisywać inne słowa kluczowe, synonimy,
  • w formularzach zaawansowanych są opcje czasem powiązane z zasobami otwartymi, np. wyszukiwanie zgodne z jakąś wersją licencji, wybierz je;

Google Advanced Search. Źródło: http://www.google.ca/advanced_search.

 

Powyżej jest przedstawiony ekran wyszukiwania zaawansowanego Google, gdzie mamy do czynienia z oknami wyboru, do których można wpisywać wyszukiwane słowa kluczowe czy frazy. Przy każdym oknie jest dokładna instrukcja, jak formułować zapytanie. Następnie poniżej wybieramy filtry zawężające dodatkowo wyszukiwanie do: języka, roku, regionu, formatu, prawa do użytkowania i innych. Użycie tego formularza jest proste, a bardzo może usprawnić nasze zadanie.

Należy także pamiętać, że wielkie firmy internetowe rozwijają dedykowane serwisy, także naukowe, od lat mamy dedykowaną wyszukiwarkę naukową Google Scholar, która potrafi znaleźć nie tylko najnowsze artykuły naukowe ale i fragmenty współczesnych monografii a także cytowania. W Google Scholar można założyć swój profil naukowy, upowszechniać publikacje i zbierać cytowania. Narzędzia Google'a liczą je i pokazują wskaźniki cytowań.

Ćwiczenie: W formularzach zaawansowanego wyszukiwania poniższych narzędzi znajdź opcje umożliwiające szukanie zasobów publikowanych na wolnych licencjach, np. do darmowego użytku i rozpowszechniania: Google https://www.google.pl/, Bing https://www.bing.com/. Następnie wyszukaj materiały do przygotowania zdalnej lekcji matematyki stosując operatory Boole'a. Oceń czy udało się znaleźć coś przydatnego.