Materiały dydaktyczne

Książka

6. Metody wyszukiwania otwartych zasobów

6.6. Wyszukiwanie otwartych zasobów edukacyjnych (OZE)

W rozdziale dotyczącym Otwartych Zasobów Edukacyjnych przedstawiłam Państwu wiele zasobów i wyszukiwarek, które mogą wspomóc edukację. W tej części skupimy się na paru szczegółach związanych z wyszukiwaniem. 

O najważniejszej wyszukiwarce świata OER Commons pisałam krótko już w rozdziale 4. Można w niej korzystać na różne sposoby a jest ich kilka od przeglądania (Discover) hubów, kolekcji, dostawców i zasobów do narzędzi wyszukiwawczych. 

Już na pierwszym ekranie proste wyszukiwanie pozwala na bardzo precyzyjne określenie tematu poszukiwań (subject), poziomu edukacyjnego (pamiętajmy, że opcja ta dostosowana jest do szkolnictwa w USA) a także standardów kształcenia określanych przez istotne instytucje Ameryki. W wyszukiwaniu zaawansowanym dochodzi nam kryterium prawne, język, typ materiału czy użytkownika (uczeń, student) i inne. Możliwości jest zatem bardzo dużo i zasobów także, wystarczy popatrzeć na ich typy: Activity/Lab (10600)Assessment (2631)Case Study (892)Data Set (593)Diagram/Illustration (2822)Full course (3380)Game (355)Homework/Assignment (1446)Interactive (2109)Lecture (5547)Lecture Notes (1316)Lesson (1921)Lesson Plan (8931)Module (3288)Primary Source (730)Reading (7508)Simulation (744)Student Guide (314)Syllabus (937)Teaching/Learning Strategy (2329)Textbook (1860)Unit of Study (1500) - [dane z kwietnia 2020.]

Zrzut ekranowy OER Commons. [data dostępu 14.04.2020]. Dostępne w: https://www.oercommons.org/.

Portal OER Commons poza wyszukiwaniem zasobów oferuje także możliwość stworzenia własnej lekcji czy podręcznika a także mechanizmy dla ich dostarczania na platformę. Można skorzystać jednocześnie ze szkoleń dla trenerów w zakresie unowocześniania oferty edukacyjnej. Jest więc to platforma wszechstronna dla twórców, aktywistów, szkoleniowców, nauczycieli i uczniów.

Oto inna, także jedna z bardziej znanych wyszukiwarek Fundacji Creative Commons. CC Search - https://search.creativecommons.org/ - jest to wyszukiwarka, która nieustannie się rozwija, niedawno zmieniała wygląd i zasady działania, nie obejmuje jednak wszystkich form i treści. Jej wadą jest to, że w tym momencie gromadzi jedynie zasoby graficzne: Currently CC Search only searches images, but we plan to add additional media types such as open texts and audio, with the ultimate goal of providing access to all 1.4 billion CC licensed and public domain works on the web. Twórcy obiecują w swojej strategii, że to się zmieni, należy zatem zwracać uwagę na opis ogólny tego narzędzia, żeby wiedzieć w jakim obszarze możemy się poruszać.

Obecnie narzędzie to daje możliwość wyszukiwania przez przeglądanie kolekcji obrazów (browse collections) oraz wyszukiwanie proste (simple search) z jednym oknem wyszukiwawczym, do którego wpisuje się wyrażenia łączone operatorami logicznymi i stosuje znaki specjalne, które zawężają nasze poszukiwania. HELP jest napisany prosto z przykładami.

Zrzut ekranowy CC Search. [data dostępu 14.04.2020]. Dostępne w: https://search.creativecommons.org/.

INNE:

Ćwiczenie: Dla uzupełnienia wiedzy polecam: Przewodnik po Otwartych Zasobach Edukacyjnych (OZE), KOED Warszawa 2019, który został po raz pierwszy opracowany w 2010 roku, a w następnych latach był uzupełniany, poprawiany i rozbudowywany. Doczekał się pięciu wydań. Kiedy po raz kolejny stanęliśmy przed wyzwaniem zaktualizowania go, uznaliśmy, że nie chcemy przygotowywać jego następnej, udoskonalonej wersji. Bogatsi o wieloletnie doświadczenia w pracy z nauczycielami szkolnymi i akademickimi oraz edukatorami, zdecydowaliśmy się przygotować Przewodnik od nowa. Zależało nam, żeby był on nie tylko zbiorem wiedzy o Otwartych Zasobach Edukacyjnych, ale właśnie przewodnikiem — pokazującym, jak korzystać z OZE w zależności od charakteru konkretnych zasobów i różnych sytuacji edukacyjnych piszą autorzy: Aleksandra Czetwertyńska, Karolina Grodecka, Katarzyna Górkiewicz, Kamil Śliwowski, Katarzyna Werner. Licencja: CC BY-SA.