Materiały dydaktyczne

Książka

5. Status prawny otwartych zasobów cyfrowych

5.6 Inne wolne licencje

Licencje organizacji Creative Commons nie są jedynymi wolnymi licencjami proponowanymi do wykorzystania przez twórców. Takich propozycji jest znacznie więcej. Najstarsze z nich związane są z oprogramowaniem, np. licencjami GNU stworzonymi przez Richarda Stallmana. O licencji Publicznej GNU mogą Państwo przeczytać tutaj: http://gnu.org.pl/text/licencja-gnu.html.

Ilustracja

Richard Stallman, twórca wolnego oprogramowania i wolnych licencji GNU. Zdjęcie z Wikipedii. [data dostępu 06.04.2020]. Dostępne w: https://pl.wikipedia.org/wiki/Richard_Stallman#/media/Plik:Richard_Stallman_at_Marlboro_College.jpg.

Innym przykładem wolnej licencji jest model zastosowany do dzieł sztuki. Licencja Wolnej Sztuki http://artlibre.org/ została stworzona we Francji i jest oparta o francuskie prawo autorskie. Istnieje jej polskie tłumaczenie, ale nie jest to licencja dostosowana do polskiego prawa autorskiego, więc z jej stosowaniem należy uważać.

Ćwiczenie 3: Proszę dokładnie przeczytać hasło z Wikipedii: Copyleft i zapoznać się z jego szczegółami. Hasło dostępne jest pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Copyleft.