Materiały dydaktyczne

Książka

4. Otwarte zasoby edukacyjne (OZE)

4.5. Wyszukiwanie

Zaczynamy od najważniejszej platformy OER Commons, która od lat zajmuje się promocją otwartych zasobów edukacyjnych. Na jej stronach dostępny jest lista poważnych portali zwanych także HUB-ami zatytułowana: Discover Our Network Hubs https://www.oercommons.org/hubs/. „Huby to są niestandardowe centra zasobów, w którym różne grupy zainteresowanych mogą tworzyć i udostępniać kolekcje powiązane z jakąś organizacją. W projektach, instytucjach, państwach i innych wykorzystuje się HUB-y do łączenia grup nauczycieli w celu tworzenia, organizowania i udostępniania zbiorów, które realizują ich wspólne cele w zakresie nauczania”.

HUB-y OER Commons. [data dostępu marzec 2020]. Dostępne w: https://www.oercommons.org/hubs/.

Na tych stronach znajdziecie państwo głównie amerykańskie zasoby w języku angielskim, ale to USA przoduje w tej dziedzinie od lat, więc warto je przejrzeć i poszukać czegoś dla siebie.

Na stronie głównej OER Commons jest wyszukiwarka, także zaawansowana, która pomoże Wam znaleźć szybciej tę specjalizację, której poszukujecie: https://www.oercommons.org/. W zakładce Discover zaś odkryjecie zaś podziały dziedzinowe: https://www.oercommons.org/oer.

4.5.1. Agregatory świata

4.5.2 Wyszukiwanie zasobów w Polsce

Poniżej przygotowano zestaw (dostępnych na początku roku 2020) zasobów, które mogą być przydatne w nauczaniu. Polskie zasoby otwarte są skromne, ponieważ dla ich rozwoju nigdy nie było dostatecznego przekonania i finansowania zarówno na poziomie ministerialnym, jak i instytucjonalnym. Wiele polskich uczelni ma podręczniki elektroniczne, kursy e-learningowe, ale w większości są one zamknięte na uczelni dla ograniczonego audytorium. Najstarszą i najbardziej fachową platformą jest OpenAGH stworzona wiele lat temu i rozwijana przez specjalnie ku temu pozyskany zespół.

OZE Politechniki Wrocławskiej. [data dostępu marzec 2020]. Dostępne w: https://oze.pwr.edu.pl/.

 

Ćwiczenie: Wymyśl kurs, który można by zorganizować w Twojej firmie. Potem zajrzyj do narzędzi wymienionych powyżej i wyszukaj materiały edukacyjne, które mogłyby się przydać w zorganizowaniu tego kursu. Sprawdź status prawny materiałów - czy możesz z nich skorzystać.