Materiały dydaktyczne

Książka

4. Otwarte zasoby edukacyjne (OZE)

4.3. Definicja otwartych zasobów edukacyjnych (OZE)

Podobnie jak w przypadku otwartych zasobów badawczych, naukowych nie ma jednej, standardowej definicji otwartych zasobów edukacyjnych, ale możemy przyjąć definicję OER Commons http://www.oercommons.org/ z projektu The Institute for the Study of Knowledge Management in Education (ISKME), która jest czasem stosowana:

Otwarte zasoby edukacyjne (OER) są to materiały, które służą do nauczania i uczenia się, które są swobodnie i za darmo dostępne w Internecie dla wszystkich bez ograniczeń i barier, które można powtórnie wykorzystać, dostosować do swoich potrzeb oraz przekazać do użytku innym. Przykładowymi materiałami OER są: pełne kursy e-learnigowe, programy nauczania, wykłady, zadania domowe, quizy, materiały metodyczne, gry, symulacje i wiele innych przydatnych w procesie kształcenia.

Inne definicje OER - źródła:

  1. What are OER? From Creative Commons: https://wiki.creativecommons.org/wiki/What_is_OER%3F.

  2. Defining the “Open” in Open Content and Open Educational Resources: http://www.opencontent.org/definition/ - David Wiley.

  3. Open Educational Resources: A Catalyst for Innovation https://www.oecd-ilibrary.org/education/open-educational-resources_9789264247543-en.

  4. The JISC OER InfoKit and Guide https://www.jisc.ac.uk/guides/open-educational-resources.

Po raz pierwszy termin „Otwarte Zasoby Edukacyjne” został użyty w lipcu 2002 podczas warsztatów UNESCO na temat otwartych programów edukacyjnych w państwach rozwijających się https://en.unesco.org/themes/building-knowledge-societies/oer. Zazwyczaj definicje tego terminu obejmują zawartość merytoryczną, narzędzia informatyczne, oprogramowania, licencje i poradnik opisujący przykłady najlepszego praktycznego użycia wszystkich tych materiałów.

OZE to nie jest to samo, co kursy e-learningowe (jest to jeden z typów zasobów), choć wielu ludzi w sposób błędny używa tych pojęć zamiennie. Treści edukacyjne udostępnione na wolnej licencji można rozpowszechniać na wiele sposobów – jako tekst drukowany (podręcznik), materiał wideo, audio, czy inny, poniżej podaję przykładowe typy.

Poniżej wykład Bożeny Bednarek-Michalskiej, Otwarte Zasoby Edukacyjne, z konferencji IV Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy, 19-21 czerwca 2013 roku[data dostępu marzec 2020]. Dostępne w YouTube:

.