Materiały dydaktyczne

Książka

3. Nowe otwarte modele komunikacji naukowej

3.4. Repozytoria otwarte

3.4.7. Liczby

Najchętniej wykorzystywane statystyki dotyczące repozytoriów znajdują się w spisie —  cytowanym już wielokrotnie w tej części — OpenDOAR tworzonym na brytyjskim uniwersytecie University of Nottingham, dziś włączone do systemu wsparcia dla uczelni brytyjskich JISC (Joint Information Systems Committee). Tam też znajduje się wykres pokazujący dynamikę wzrostu repozytoriów na świecie. Poniżej podaję tylko wykres od 2005 roku, kiedy było ich na liście 300. Ale lata od 2005 do 2012 były najlepsze jak do tej pory dla powstawania otwartych archiwów prac naukowych, dzięki temu mamy dziś miliony prac dostępnych online, a przede wszystkim mają je ci, których nigdy nie było stać na opłacenie dostępu do baz danych i subskrypcji czasopism.

 

OpenDOAR statistics. Joint Information Systems Committee (JISC) UK. [data dostępu marzec 2020]. Dostępne w: https://v2.sherpa.ac.uk/view/repository_visualisations/1.html.

Przez repozytoria otwarte nauka pokazuje światu ponad 160 mln różnego typu materiałów powstających w trakcie trwania procesu badawczego. Bieżące dane zobacz w BASE: 161.289.594 dokumenty z 7.880 źródeł (dane z 21 marca 2020 roku, źródło inf. BASE http://www.base-search.net/). Są to ogromne liczby i ciągle rosnące, pomyślmy, ile będzie można znaleźć artykułów naukowych uwolnionych do Internetu za 5 lat.