Moduł 2: Umowy międzynarodowe

9. Zadania dodatkowe

Zadania dodatkoweSzanowni państwo, żeby sprawdzić ile nauczyliście się z tego modułu, przejrzyjcie te pytania i sami zweryfikujcie, czy nabyta przez was wiedza, pomaga Wam dać na nie odpowiedź.

  1. Stroną, których z międzynarodowych umów dotyczących własności intelektualnej, jest Polska?
  2. Czy Polska przystąpiła do Konwencji Berneńskiej? Jeżeli tak to, jakie ma to konsekwencje dla długości czasu ochrony prawnoautorskiej utworu?
  3. Załóżmy, że Polska jest stroną Konwencji Berneńskiej, ale nie jest członkiem Światowej Organizacji Handlu, a co za tym idzie nie jest związana postanowieniami porozumienia TRIPS:
    • Czy ustawodawca krajowy może wprowadzić obowiązek rejestracji utworu w celu objęcia go ochroną prawnoautorską?
    • Czy wprowadzenie takiego obowiązku, uprawniałoby państwa-strony konwencji berneńskiej do wystąpienia przeciw Polsce? Co w tej sytuacji zmienia członkostwo w Światowej Organizacji Handlu?
  1. Załóżmy, że fikcyjne państwo - Atlantyda - niedawno podpisało i ratyfikowało Traktat o prawie autorskim WIPO (WTC). Ustawodawca krajowy zamierza implementować traktat. Atlantyda jest importerem oprogramowania komputerowego, ale nigdy wcześniej nie obejmowała go ochroną prawnoautorską. Ustawodawca chce znacznie rozszerzyć zakres ochrony. Jakie postanowienia traktatu zagwarantują obywatelom Atlantydy swobodny dostęp do oprogramowania komputerowego?
  2. Czy uważasz, że prawnoautorska ochrona utworów powinna być taka sama w państwach rozwijających się i wysokorozwiniętych? Podyskutuj o tym z kolegami lub koleżankami w pracy.
  3. Przeczytaj art. 3 ust. 1 Projektu traktatu o wolnym dostępie do nauki (A2K). Wyraź opinię na temat jego postanowień z punktu widzenia bibliotekarza.

Zapoznaj się z opiniami innych bibliotekarzy na temat Projektu traktatu o wolnym dostępie do nauki (A2K). Ustosunkuj się do jednej lub kilku z nich. Postaraj się wesprzeć swoją argumentację przykładami z praktyki.