Moduł 2: Umowy międzynarodowe

5. Umowy międzynarodowe

5.9. Porozumienie o wolnym handlu i dwustronnych umowach inwestycyjnych

Wielostronne umowy, takie jak TRIPS, mogą stanowić podstawę globalnej ochrony dla właścicieli praw autorskich ponieważ ustanawiają minimum norm w zakresie ochrony. Czasami ochrona ta jest nawet na wyższym poziomie (na skutek zawarcia dwustronnych umów pomiędzy państwami lub organizacjami, w których skład wchodzą różne kraje). Umowy dwustronne o prawie autorskim często rozwiązują konkretne problemy między dwoma stronami. Umowy te są powszechnie znane jako umowy o wolnym handlu (FTA) lub dwustronne umowy inwestycyjne (BITS).

Zazwyczaj tego typu umowy dwustronne ograniczają elastyczność w dostosowaniu przepisów krajowych, którą zapewnia TRIPS albo wprowadzają bardziej rygorystyczne standardy dotyczące ochrony praw autorskich. Przykładowo rząd USA porozumiał się do co zakazu obchodzenia postanowień wielostronnych zobowiązań międzynarodowych w dwustronnych umowach o wolnym handlu (FTA) z Jordanią, Singapurem, Chile, Maroko, Bahrajnem i Omanem. Podobnie UE wynegocjowała umowy o wolnym handlu (FTA) z krajami rozwijającymi się, które znacznie ograniczają swobodę tych państw w regulacji prawa autorskiego.

Umowy o wolnym handlu (FTA) i dwustronne umowy inwestycyjne (BIT) są wysoce kontrowersyjne. Wielu uczonych i przedstawicieli krajów rozwijających się uważa je za narzędzia nadużywania władzy przez kraje rozwinięte wobec słabszych. Przeciwnicy proponowanych FTAs lub BITs są w stanie czasem zapobiec ich przyjęciu lub modyfikacji. Polska jest stroną środkowoeuropejskiego porozumienia o wolnym handlu (CEFTA). Więcej informacji o porozumieniu w Wikipedii.