Moduł 2: Umowy międzynarodowe

5. Umowy międzynarodowe

5.7. Porozumienie dotyczące podrabianych towarów i piractwa w sieci (ACTA)

Obok sześciu wspomnianych traktatów warto odnotować także kontrowersyjną umowę międzynarodową podpisaną przez niewiele krajów. W październiku 2007 r., Stany Zjednoczone, Wspólnota Europejska, Szwajcaria i Japonia ogłosiły, że podejmą negocjacje w celu utworzenia nowego traktatu odnoszącego się do egzekwowania praw własności intelektualnej. Do negocjacji przyłączyły także Australia, Korea Południowa, Nowa Zelandia i Meksyk. Kontrowersje budził sposób negocjacji oraz wypracowane postanowienia ACTA. Sporne postanowienia dotyczą m.in. możliwości naruszania prywatności i praw podstawowych w celu zwalczania piractwa (np. poprzez monitorowanie treści przez dostawców Internetu i możliwość przekazywania informacji o potencjalnych osobach naruszających prawo autorskie). Porozumieniu zarzucano także, że państwa uczestniczące w negocjacjach opracowały je potajemnie, przez co inne kraje nie miały wpływu na jego treść.

W dniach 16-18 czerwca 2010 r. odbyła się konferencja w Washington College of Law poświęcona porozumieniu ACTA. Na konferencję przybyło ponad 90 naukowców, praktyków oraz przedstawicieli organizacji pożytku publicznego z 6 kontynentów. Ich wnioski zostały opublikowane na stronie internetowej American University Washington College of Law. Grupa 75 profesorów podpisała list do prezydenta USA B. Obamy z zaleceniami dokonania wielu zmian w umowie.

Pomimo licznych protestów ACTA podpisało 8 państw: USA, Australia, Kanada, Japonia, Korea, Maroko, Nowa Zelandia i Singapur (w ceremonii uczestniczyli także przedstawiciele UE, Meksyku oraz Szwajcarii). Porozumienie ACTA będzie otwarte do podpisu do 31 marca 2013 r. Fakt jego podpisania (w Tokio) spowoduje, że być może także inne kraje do niego przystąpią. Jest jednak wątpliwe, czy ACTA jest w całości zgodne z prawem Unii Europejskiej.

Tekst porozumienia dostępny jest w Internecie.

Przez Polskę przetoczyły się duże protesty w styczniu i lutym 2012 roku przeciwko ACTA. Rząd Polski i tak podpisał porozumienie wbrew młodym ludziom, którzy demonstrowali swoje niezadowolenie. Bardzo wiele organizacji pozarządowych wysyłało listy do decydentów z prośbą o wstrzymanie się z decyzjami, między innymi Koalicja Otwartej Edukacji i Stowarzyszenie EBIB.