Moduł 2: Umowy międzynarodowe

5. Umowy międzynarodowe

5.3. Konwencja rzymska (1961)


Od czasu podpisania Konwencji Berneńskiej (1886 r.) do 1961 r. nastąpił znaczny rozwój techniki. Przykładem może być wynalezienie magnetofonu, który zrewolucjonizował kopiowanie utworów dźwiękowych. Konwencja Berneńska (1886 r.) odnosiła się wyłącznie do dzieł drukowanych i tym samym nie umożliwiała właścicielom praw autorskich ochrony prawnoautorskiej w odniesieniu do sposobu działania magnetofonu. W odpowiedzi na dostrzegane potrzeby silniejszej ochrony prawnej utworów, Konwencja Rzymska o Ochronie Wykonawców, Producentów Fonogramów oraz Organizacji Nadawczych, została zawarta przez członków WIPO dnia 26 października 1961 roku.

Ochrona przysługuje szerokiemu kręgowi podmiotów począwszy od twórcy utworu, producentów fonogramu jak i osób, które wniosły inny wkład w powstawanie utworu. Ochrona przewidziana w Konwencji Rzymskiej odnosi się do fonogramu (nośnika) jakim może być np. kaseta czy płyta CD.

Konwencja Rzymska wymaga od państw sygnatariuszy przyznania środków ochrony artystom wykonawcom, producentom fonogramów oraz organizacjom nadawczym. Jednocześnie przewiduje dozwolony użytek (ogranicza ochronę) praw pokrewnych podlegających ochronie (np. na cele oświatowe, badania naukowe, użytek prywatny). Jak dotąd 91 krajów podpisało Konwencję Rzymską. Poniżej znajduje się mapa (stan na luty 2010) przedstawiająca państwa, które podpisały Konwencję.
Konwencja Rzymska

Do Konwencji Rzymskiej mogą przystąpić tylko te kraje, które są stronami Konwencji Berneńskiej lub Powszechnej Konwencji o Prawie Autorskim.

Podobnie jak w przypadku innych umów międzynarodowych przystąpienie do Konwencji Rzymskiej nie pozwala jasno przewidzieć, jaki wpływ będzie miało przystąpienie państwa do Konwencji w odniesieniu do zmiany przepisów prawa krajowego. Z drugiej strony jednak przepisy krajowe muszą być zgodne z głównymi postanowieniami traktatu).

Więcej informacji na temat Konwencji Rzymskiej można znaleźć czytając jej tekst lub w słowniku pojęć pod hasłem Konwencja Rzymska.